Přípravný-léčebný půst
Co je to půst. Půst je dobrovolné zřeknutí se jídla za účelem regenerace organismu. Již v dávných dobách před Hippokratem otcem medicíny, půst se pravidelně prováděl. Praktikovali ho také slavní myslitelé, jako Platón, Sokrates, aby si zvýšili své mentální a fyzické schopnosti. Jeden velmi proslulý lékař říkával: „Půst je královská cesta ke zdraví, je to pálení odpadků v těle“. Jaké procesy vznikají v těle: Půst způsobuje tzv. autolýzu, které tělo používá k rozkladů tuků nemocných a podřadných tkání, jako jsou zásoby toxinů a metabolického odpadu, nádory, cisty, a podobně. Pro samotný život důležité tkáně jsou šetřeny. Schopnosti vylučovacích orgánů jsou při půstu větší. Během půstu si vylučovací a obranné systémy v těle odpočinou. Půst rovněž stabilizuje nervovou a psychickou činnost. Je několik druhů půstů z pohledu bylinkaření a léčení, při některých se používají zeleninové, ovocné šťávy a čaje a drží se 42 dnů je to tzv. Breussova metoda. Nás bude při léčbě zajímat zejména půst s následujícím postupem, který můžeme praktikovat každý týden, bez větších problémů a omezení.
Jednodenní půst – začíná v podvečer v 18:00 (dobré je již tento den jíst jen lehce stravitelná jídla různé ovesné kaše, ovoce, dušenou zeleninu) celý další den 24h nic nejíme, ulehneme a začneme opravdu lehounkou snídaní v 8:00 (nejlépe zase kaše z rýže, obilí s ovocem, nebo zeleninou). V 18:00 vypijeme čaj následujícího složení – list maliníku, list ostružiníku, list jahodníku (postní čaj Bylináře Michala) vypijeme nálev ze dvou polévkových lžící na 3/4l vroucí vody, necháme vyluhovat 10minut a vypijeme pokud možno najednou. Během půstu pokud to vydržíme, je dobré nic nepít, neboť dochází k tomu, že tělo nepotřebuje vodu, když ji nedodáváme, bere si ji ze svých buněk, ale s tím právě také odebírá nánosy, které způsobují stárnutí buněk. Nejlepším dnem na začátek půstu je pátek, tehdy máme dostatek času připravit si regenerační čaj. Určitě je dobré si na den půstu připravit nějakou zábavu, můžeme dělat vše co je třeba a lépe bude, pokud budeme zaměstnání nějakou činností, abychom si třeba nezoufali, že nic nejíme. Časem si na tento postup zvyknete. A nebojte se půstu, nezhubnete, naopak hubení přiberou, protože jejich metabolismus začne lépe pracovat. A jak říkával bylinář Pavel Váňa: „ten nepříjemný pocit, který má většina civilizovaných lidí, že když půl dne nic nejedí, že asi zemřou, brzy zmizí a nastane velmi dobrý pocit nad tím, že nad sebou vězíme a že posilujeme svou vůli a tím i celý organismus“.
Půst můžeme držet i delší, zde ale doplňujeme o tekutiny, vhodná je čistá vody, bylinné čaje zaměřené na pročištění jednotlivých orgánů, nebo zeleninové a ovocné šťávy. Půsty držíme podobně, jak jsem uváděl – vždy den dopředu již jíme odlehčenou stravu a po půstu čím je delší tím více dnů začínáme s normální stravou postupně. Délka půstu 1 den, 7 dnů, 14 dnů, 21 dnů, 28 dnů, 35 dnů, 42 dnů (královský půst)
Půst vždy doplníme klystýrem. Střeva totiž přestávají prakticky pracovat a zbytky potravy by nám dělaly potíže, nápravu zjednáme klystýrem, nebo pitím vhodných projímacích solí. Klystýr navíc může být i léčebný, více v odstavci BYLINNÉ KLYZMA.
Čím těžší a vleklejší nemoci, tím bude půst delší, samozřejmě vždy s ohledem na stav ne-mocného. Při dlouhých půstech buďte s uzdravovaným v kontaktu minimálně jednou týdně. Delší půsty je vhodné doplnit o cvičení, dechová, jóga, tai-tchi, obyčejné školské protahování, nebráníme se ani fyzické a duševní práci. Postit se neznamená ležet jako placka. Můžeme také doplnit o opravdu lehounkou lymfatickou drenáž nejvíce postižených částí těla a orgánů. Případně můžeme používat lehce baňky, moxu, reflexní terapii, hirudoterapii, zábaly, obklady, objímáme stromy, lidi, zvířata. Půst je radost ne trest. To je důležité mít na paměti, že půst je pro tělo, mysl i ducha odměnou, bystří opravdu velmi mysl, smysly a zlepšuje také tzv. mimosmyslové vnímání. Rozhodně ale prospívá i každé buňce v těle a všem orgánovým a energetickým systémům v těle.
JEDNODENNÍ PŮST
Pátek snídaně 8:00 postní čaj – půl litru, ovesná kaše, strouhané jablko, lžička medu
Pátek oběd 12:00 postní čaj – půl litru, zeleninové ryzoto (kořenová zelenina)
Pátek večeře 18:00 postní čaj – půl litru, rýžová kaše čistá + OČISTNÉ KLYZMA
Sobota – bez jídla a bez tekutin
Neděle snídaně 8:00 – postní čaj půl litru – kaše z čisté rozvařené kořenové zeleniny + OČISTNÉ KLYZMA
Neděle oběd 12:00 – postní čaj půl litru – kaše z rýže a jablka (rozvařit, nebo mixovat)
Neděle večeře 18:00 – postní čaj půl litru – rozvařené brambory (vařit s kmínem), dušená kořenová zelenina
SEDMIDENNÍ PŮST
Čtvrtek snídaně 8:00 postní čaj – půl litru, grahamový rohlík s jablkem
Čtvrtek oběd 12:00 postní čaj – půl litru, zeleninové krupoto (kořenová zelenina)
Čtvrtek večeře 18:00 postní čaj – půl litru, vícezrná obilná kaše, strouhané jablko
Pátek snídaně 8:00 postní čaj – půl litru, ovesná kaše, strouhané jablko, lžička medu
Pátek oběd 12:00 postní čaj – půl litru, zeleninové ryzoto (kořenová zelenina)
Pátek večeře 18:00 postní čaj – půl litru, krupicová kaše, strouhané jablko
Sobota ráno – postní čaj – třičtvrtě litru + OČISTNÉ KLYZMA
Sobota dopoledne – ledvinový čaj – půl litru
Sobota poledne – jaterní čaj – čtvrt litru
Sobota podvečer – postní čaj – třičtvrtě litru
Sobota před spaním – čaj na spánek – čtvrt litru
Neděle opakujeme Sobotu + OČISTNÉ KLYZMY
Pondělí ráno – ledvinový čaj – půl litru + OČISTNÉ KLYZMA
Pondělí dopoledne – postní čaj – půl litru
Pondělí poledne – ledvinový čaj –půl litru
Pondělí podvečer – postní čaj – půl litru
Pondělí před spaním – čaj na spánek – čtvrt litru
Úterý opakujeme Pondělí + LÉČEBNÉ KLYZMA (směs bylin na podporu řešení diagnostikovaného problému)
Středa – bez tekutin
Čtvrtek – postní čaj celý den + detoxikační odvar 1,5l + LÉČEBNÉ KLYZMA (směs bylin na podporu řešení diagnostikovaného problému)
Pátek – opakujeme Sobotu + LÉČEBNÉ KLYZMA (směs bylin na podporu řešení diagnostikovaného problému)
Sobota – opakujeme Pondělí + detoxikační odvar 1,5l + OČISTNÉ KLYZMA
Neděle snídaně 8:00 – postní čaj půl litru – kaše z čisté rozvařené kořenové zeleniny
Neděle oběd 12:00 – postní čaj půl litru – kaše z rýže a jablka (rozvařit, nebo mixovat)
Neděle večeře 18:00 – postní čaj půl litru – rozvařené brambory, dušená kořenová zelenina
Pondělí snídaně 8:00 – postní čaj půl litru – grahamový rohlík, ovoce
Pondělí oběd 12:00 – postní čaj půl litru – zeleninové krupoto, se zelím
Pondělí večeře 18:00 – postní čaj půl litru – vícezrná kaše, můžeme dát dušené drůbeží maso
Úterý postupně nasadíme stravu, tak jak jsme byli „zvyklí“ s vyloučením věcí, o kterých víme, že nám opravdu neprospívají.
SAMOZŘEJMĚ MŮŽEME ZAČÍT S PŮSTEM KTERÝKOLI DEN, VÝŠE UVEDENO JE JEN PŘÍKLAD
U vícedenních půstů můžeme postup zopakovat, přípravné dva dny postačí, ovšem následně čím delší půst tím šetrnější nástup na v „normální“ stravování.